خدمات پرستاری و درمانی به بیماران در منزل، چرا جایگزین خدمات در درمانگاه‌ها و مراکز درمانی شدند؟ امروزه یکی از بارزترین تغییرات، انتقال خدمات پرستاری و درمانی از بیمارستان‌ها و مراکز درمانی به محل زندگی بیمار می‌باشد. این تغییرات ناشی از تحول نظام سلامت و همچنین دسترسی آسان و راحت به خدمات بهداشتی و درمانی می‌باشد. شرکت‌های پرستاری با رویکردی جدید و هدفمند درصدد ارائه خدمات درمانی، بهداشتی و مراقبتی در منزل به سالمندان عزیز می‌باشند. این خدمات از زمان بستری و ترخیص بیمار در بیمارستان شروع می‌شود. شرکت‌های پرستاری خدمات خود را از بیمارستان با اعزام مراقب و همراه برای بیمار آغاز می‌نمایند. 

خدمات درمانی و پرستاری به بیمار در منزلخدمات درمانی و پرستاری به بیمار در منزل

با توجه به نرخ صعودی بودن سن سالمندی در ایران و لزوم استفاده از خدمات مراقبتی، بهداشتی و درمانی برای سالمندان، استفاده از خدمات شرکت پرستاری امری ضروری می‌باشد. افزایش تعداد افرادی که نیازمند به مراقبت و درمان در منزل هستند و همچنین افزایش مبتلایان به بیماری‌های مختلف، زمینه‌ای، بیماری‌های مزمن و اختلالات گوناگون باعث شده، شرکت‌های پرستاری خدمات خود را متنوع و تخصصی نمایند.

سطح اول خدمات بهداشتی و درمانی در منزل

در راستای ارائه خدمات شرکت‌های پرستاری به سالمندان در منزل، زندگی سالم، بدون استرس و نگرانی و همچنین دغدغه‌های فرزندان برای مراقبت از والدین کاهش می‌یابد. مراقبت‌های بهداشتی اولین سطح ارائه خدمات پرستاری در منزل می‌باشد. هدف از این خدمات ذخیره، حفظ و ارتقای سلامتی سالمندان بوده و هدف این خدمات افزایش استقلال و کاهش اثر بیماری و ناتوانی می‌باشد.

خود مراقبتی، اصل تقویت و تسهیل

خود مراقبتی، اصل تقویت و تسهیل

وقتی سالمندان برای حفظ زندگی و ارتقای سلامت جسمی و روانی خود تلاش نمایند و در جهت انجام آن متعهد شوند، در چهارچوب خود مراقبتی و اصل تقویت مثبت قرار می‌گیرند. در این فرایند پرستار نقش مهمی داشته و می‌تواند با تقویت مثبت، بیمار را در راه بهبودی و بازتوانی یاری نماید. همچنین نقش اصلی هماهنگ کننده ارائه خدمات توسط کارشناس دفتر پرستاری صورت می‌پذیرد.

مزایای مراقبت در منزل

بزرگ‌ترین مزیت مراقبت و پرستاری از بیمار در منزل این است که سالمند یا بیمار در یک محیط آشنا قرار دارد. محیط خانه سالمند می‌تواند سطح استرس او را کاهش دهد. همچنین برای بقیه اعضای خانواده شرایطی مهیا می‌گردد تا هر زمان که فرصت داشتند به عیادت بیمار خود بروند و در این مورد محدودیتی وجود ندارد.

با توجه به افزایش سن سالمند و یا عدم توان بیمار برای انجام امور روزانه منزل خود، برای لذت بردن از زندگی و همچنین بازتوانی نیروی جسمانی نیاز مبرم به یک نفر پرستار مسلط و متخصص احساس می‌شود. استخدام همراهی که در ارائه خدمات بهداشتی و درمانی مهارت دارد معمولاً گرانتر است. 

خدمات پرستاری سالمند در منزلخدمات پرستاری از سالمند در منزل

غالبا سالمندان تمایل دارند در منزل بمانند تا از راحتی و امکانات خانه خود که به آن عادت کرده‌اند لذت ببرند. سالمندانی که نیاز به مراقبت شبانه روزی ندارند می‌توانند با گرفتن پرستار به صورت روزانه یا ساعاتی از روز خدمات خود را دریافت نمایند. همچنین می‌توانند درخواست یک مراقب حرفه‌ای یا ساده را بسته به شرایط خود داشته باشند.

مراقب ساده می‌تواند در حمام کردن، تهیه غذا، امور منزل، پذیرایی از مهمان، همراهی سالمند برای خرید، مهمانی و یا مراکز تفریحی و همراهی در پیاده‌روی یا ورزش سالمند را همراهی نماید.

پرستار سالمند حرفه‌ای می‌تواند در انجام امور درمانی و یا کاردرمانی به پزشک معالج یا فیزیوتراپ کمک نماید. همچنین برای خوردن دارو در زمان مشخص و یا کمک به سالمند یا بیمار در انجام سرویس بهداشتی، حمام و سایر امور منزل یاری رساند.

مراقبت و پرستاری از بیماران با شرایط خاص

خدمات مراقبتی از سالمند و بیمار، تنظیم برنامه غذایی و همچنین رژیم غذایی، کمک و همراهی به بیمار در سرویس بهداشتی و یا تخت خواب، استحمام بیمار، برنامه دارویی، گرفتن فشار خون، تزریق انسولین، مراقبت از وضعیت سلامت جسمانی، کمک به بهبود شرایط روحی و روانی بیمار، همراهی به مطب پزشک، آزمایشگاه و خدمات مراقبتی دیگر

تماس با شرکت پرستاری و درخواست خدمات

شرکت پرستاری و درخواست خدمات پرستاری

افرادی که مسئولیت مستقیم نگهداری از بیمار و یا سالمند را به عهده دارند باید با یک شرکت پرستاری تماس بگیرند. پس از تماس با شرکت پرستاری، کلیه شرایط جسمانی، روانی، محل زندگی و نوع خدمت درخواستی را به کارشناس دفتر پرستاری اعلام نمایید. لازم به ذکر است در سال‌های اخیر افراد سودجو و غیر متخصص با ایجاد آگهی‌های مختلف در سایت‌ها و اپلیکیشن‌های گوناگون، در این حوزه وارد شده و اقدام به اعزام پرستار می‌نمایند.

شرکت پرستاری معتبر

شرکت‌های پرستاری معتبر دارای مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی می‌باشند که حوزه فعالیت هر کدام مشخص و متفاوت می‌باشد. دفاتر تامین نیرو و کاریابی‌ها اجازه فعالیت در این حوزه را ندارند بنابراین قرارداد آنها فاقد اعتبار می‌باشد. گاهی مشاهده شده افراد حقیقی با درج آگهی تبلیغاتی در این حوزه فعالیت می‌نمایند که فاقد اعتبار می‌باشند.

 اگر می‌خواهید خدمات خود را بصورت کاملا حرفه‌ای و تخصصی دریافت نمایید حتما با مراکزی که پروانه فعالیت و مجوز دارند تماس حاصل فرمایید. همچنین در زمان عقد قرارداد از نماینده و یا مسئول شرکت بخواهید تا پروانه فعالیت خود را نشان دهد.

شرکت پرستاری نیکو حامیان ایرانیانشرکت پرستاری نیکو حامیان ایرانیان

شرکت پرستاری نیکو حامیان با مجوز رسمی و دارای پروانه فعالیت از سازمان بهزیستی شهر تهران می‌باشد. این شرکت با یازده سال سابقه فعالیت در حوزه پرستاری و توانبخشی آماده ارائه خدمات پرستاری و توانبخشی به سالمندان و بیماران عزیز می‌باشد.

خدمات شرکت پرستاری نیکو حامیان 

خدمات پرستاری و مراقبتی از سالمند در منزل، خدمات همراهی بیمار در بیمارستان، همراهی با سالمندان پویا و شرکت در برنامه روزانه آن‌ها، خدمات بهداشتی و مراقبتی به سالمندان و بیماران تخت‌گرا در منزل، مراقبت از رژیم غذایی سالمند بر اساس تجویز دکتر، حفظ و ارتقا سطح سلامت جسمانی و روان سالمندان با برنامه سالمند پویا، برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای پرستاران،  مراقبین سالمند و بستگان بیمار، بررسی تجهیزات منزل سالمند و همچنین ایمن سازی آن، اعزام پزشک عمومی در صورت نیاز و درخواست کارفرما، اعزام کارشناس پرستاری جهت امور بالینی مانند: تزریقات، سرم تراپی، گاواژ، سونداژ، ساکشن، پانسمان انواع زخم‌ها

 

معایب مراقبت در منزلپرستاری از سالمند

با توجه به اینکه مراقبت و پرستاری از سالمند در منزل دارای مزیت‌های فراوانی است ولی مواردی وجود دارد که در آن باید تصمیم گیری شود. مراقبت و پرستاری از سالمند در منزل در کشور ایران برخلاف کشورهای پیشرفته تحت پوشش بیمه نیست و هزینه آن باید توسط بیمار و یا فرزندان پرداخت گردد.

 مددجویان سازمان بهزیستی از این قاعده مستثنی بوده و سازمان درصدی از مبلغ حقوق پرستار را به عنوان یارانه پرداخت می‌نماید. در این حالت فقط شرکت‌هایی که مجوز آنها از سازمان بهزیستی می‌باشد می‌توانند مداخله نمایند.

یکی از معایب مراقبت از سالمند در منزل، هزینه تجهیز وسایل ایمنی در منزل می‌باشد. تنظیمات و تجهیز خانه سالمند باید طوری طراحی گردد تا نیازهای سالمند برآورده گردد. تجهیزاتی همچون: نصب نرده در مسیر تردد، دستگیره در سرویس بهداشتی و حمام، توالت فرنگی، نصب تجهیزاتی برای سر نخوردن سالمند در حمام و توالت، ملحفه‎‌های جدید و اقلام دیگری که مورد نیاز است.

.  

مزایای مراقبت از بیمارستان

بزرگترین مزیت مراقبت‌های بیمارستانی این است که متخصصان پزشکی ماهر همیشه در دسترس می‌باشند. در صورتی که سلامت بیمار به خطر بیفتد، مداخله سریع و به موقع صورت می‌پذیرد. بستری شبانه‌روزی در بیمارستان معمولا برای افرادی است که دچار بیماری شدید می‌باشند و نیاز به مراقبت و توجه ویژه‌ای دارند. افرادی که دچار حمله قلبی شدند باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن در بیمارستان بستری شوند.

پس از برطرف شدن احتمال خطر در افراد و بهبودی سلامت آنها می‌توان، مراقبت در منزل را برای آنها در نظر گرفت.

پرستاری از بیمار در بیمارستانمعایب مراقبت از بیمارستان

 برخلاف پرستاری از سالمند یا بیمار در منزل، مراکز درمانی و یا بیمارستان‌ها ساعات ملاقات خاصی دارند. 

از معایب دیگر بستری شدن در بیمارستان و محیط آن برای همه افراد سخت و ناخوشایند می‌باشد. افراد غالبا تمایل دارند در هنگام استراحت در محیط امن خانه خود باشند. همچنین در اتاق‌های بستری افراد مختلفی بستری می‌باشند که این خود باعث تضعیف روحیه بیمار می‌شود. با این حال، با حمایت عزیزان می‌توان بر این چالش‌ها غلبه کرد.

نتیجه

در پایان مقاله، می‌توانید درک کنید که چه چیزی برای اعضای خانواده بر اساس نیازها و سطح بیماری آنها اهمیت دارد. مراقبت و پرستاری از بیمار در منزل به عزیزتان این فرصت را می‌دهد تا، در کنار حمایت عاطفی و روانی خانواده و دوستان دوران نقاهت را سر کند و از زندگی لذت ببرد. گرفتن پرستار از شرکت معتبر پرستاری می‌تواند اضطراب شما را کاهش داده و در جهت بازتوانی بیمارتان قدم‌های مثبتی بردارند.

همچنین بستری شدن عزیزتان در بیمارستان تنها زمانی صورت گیرد که به مراقبت و پرستاری ویژه‌ای نیاز داشته باشد.

اگر به دنبال مراقبت و پرستاری برای بیمار و یا عزیزتان می‌باشید با ما تماس بگیرید.

کارشناسان ما، پرستار سالمند شما را بر اساس معیارهای خانوادگی، اجتماعی و همچنین بر اساس نوع خدمات درخواستی آماده و اعزام می‌نمایند.

تلفن تماس:تماس
شمال و شریعتی: 86036908

پونک و غرب: 44488721

مرکز: 66376179

        66353398

کرج: 02691004136

همراه: 09102011182